Štúdium na VŠ: áno, alebo nie?

Končíš strednú školu a rozmýšľaš čo ďalej. Po maturite sa ti zrazu otvára svet s možnosťami, ktoré ešte nemáš preskúmané. V čase, kedy sa posielajú žiadosti na vysoké školy, tvoji spolužiaci majú jasno, kam. A čo ty?

profeosr

Prečo ÁNO?
Vysoká škola je jedna z najlepších príležitostí, ako sa osamostatniť a spoznať ďalší kúsok sveta. Okrem toho, že budeš ďalej študovať (predpokladám, že to, čo ťa baví), máš možnosť spoznať nových ľudí, nové miesta a vytvoriť si nový spôsob života.
Okrem toho, že teda musíš študovať, aby si zvládal/-a jednotlivé ročníky a získaval/-a kredity, budeš žiť na internáte medzi mladými ľuďmi. Pravda, spôsob života na internáte ťa práve nemusí lákať, tak sa môžeš obzerať po cenovo dostupných bytoch.

Rozvrh na VŠ už však nie je v štýle strednej školy. Ráno skoro vstávať, prísť do školy na ôsmu a končiť o druhej. Rozvrh je prispôsobený tvojím prednáškam. Pokojne ti škola môže začínať o tretej poobede, dokonca ju nemusíš mať ani každý deň, ak sa podarí.
Tu sa teda otvára ďalšia skvelá možnosť – nájsť si brigádu a vyplniť si tak voľný čas mimo školy.
Takže ak vysokú školu úspešne dokončíš, ľahšie sa zamestnáš v odbore, ktorý si
vyštudoval/-a, spriatelíš sa s ľuďmi, na ktorých do konca života nezabudneš a nadobudneš samostatnosť, ktorá sa ti určite zíde. To, aký odbor budeš študovať už nechám na teba. Ak si nie si úplne istý/-a, poraď sa s učiteľmi, či rodičmi. Do ničoho sa však nenechaj nanútiť.

univerzita

Prečo NIE?
Ak teda stále váhaš, ale veľmi ťa to na vysokú školu neláka, skúsiť to môžeš a potom uvidíš. No ak si si úplne istý/-á, že študovať ďalej nechceš, nepovažuj to za zlé rozhodnutie len preto, lebo ti to ostatní vyhadzujú na oči.
Štúdiom stratíš 5 rokov, kedy si už mohol/-hla pracovať, zarábať, šetriť. Ak máš náhodou túžbu precestovať svet, neodkladaj to! Choď teraz v mladosti, keď nemáš žiadne záväzky, máš veľa síl a veľkú túžbu spoznávať iné krajiny.
V dnešnom svete ti ani VŠ nezaručí dobrú prácu, kde budeš zarábať veľké peniaze a žiť si v bavlnke. Všetko je to o tvojej snahe. Ak chceš život preflákať, je úplne jedno, čo budeš robiť, pretože všetko minieš na hlúposti. Ak si chceš zabezpečiť budúcnosť a myslíš aj na rodinu, dokážeš to s výškou, či bez nej.
Rozhodni sa teda sám/sama, hoci poradiť si nechať môžeš, ale hlavne si ver, že nech sa rozhodneš akokoľvek, všetko čo si zaumieniš, dokážeš.

csko.sk