Čím a ako sa živia kapry?

Kapor je jednou z najčastejšie sa vyskytujúcich rýb v našich jazerách a pri troche šťastia aj jeden z najčastejších úlovkov našich rybárov. Nie je ale ryba ako ryba, aj kapor sa okrem svojho mohutnejšieho výzoru od ostatných tuzemských rýb odlišuje svojim zmýšľaním, správaním, ale koniec koncov aj stravovaním, nakoľko vieme, že nie je dravec. Živí sa v podstate tým, že sa vŕta v nánosoch dna a hľadá patentky, ale poteší ho, aj pokiaľ nájde maličkých rybničných slimáčikov. Takéto hľadanie potravy sa ale nezaobíde bez toho, aby nemal plnú tlamu piesku a bahna, no poradí si. Nabratý piesok a bahno z tlamy zakaždým vypľuje a vo vode tak okolo neho plávajú okrem bahna a piesku i spomenuté patentky a slimáčikovia, ktorých následne zhltne a piesok z bahnom nechá padnúť na dno.

kkapr

V dobe, kedy býva tieto maličké riečne živočíchy rozmnožené, venuje kapor pozornosť z veľkej časti iba tomuto druhu potravy, pretože je pre neho najchutnejšia. V tomto období tak trávi väčšinu svojho času pri nánosoch a pri brehu, vravíme o období začiatku alebo v polovici jari, čiže tesne pred alebo ešte počas začiatku rybárskej sezóny. Neskôr už „presedlá“ aj na časté pojedanie vodných rastlín, na druhej strane sa snaží kombinovať pestrosť svojej stravy. Ale záleží to aj od vodného areálu, v akom sa vyskytuje.

V areáli s premnoženým výskytom patentiek a slimáčikov sa orientuje predovšetkým na túto potravu, čiže áno, je z neho mäsožravec, ale nedá sa vravieť o tom, že by bol dravcom, nakoľko neútočí na malé rybky. I keď je pravda, že na malú skapanú rybku sa chytiť dá. Ale v prostredí, kde je výskyt malých patentiek a slimáčikov nižší, pojedá hlavne vodné rastliny a potravu bohatú na vlákninu. Preto kapra možno nájsť ako pri brehu, tak aj v hlbších zákutiach. Každopádne nie je dravým lovcom ako napríklad šťuka. Uloviť ho tak môžete prakticky kdekoľvek, ale overenou nástrahou sú skôr potápavé boilies, ktoré majú podobu múčnych guľôčok bohatých na vlákninu.

ryba

Zhrnutie
Sú príprady, kedy sa kapor chytil na nástrahu v podobe malej mŕtvej rybky, ale na lov kaprov by ste mali ísť vyzbrojení práve spomenutými nástrahami typu boilies a predovšetkým s kvalitnými rybárskymi prútmi .

5/5 - (1 vote)

csko.sk

5/5 - (1 vote)