Skinheadi proti rasizmu?


Možno ich poznáte z televíznych novín, možno z tlače, či dnes najskôr z internetového média. Ak vidíme postavu s vyholenou hlavou, maskáčmi či kapsáčmi, s mikinou značky Lonsdale London, Everlast,… vytvoríme si na tohto človeka taký prvotný názor, že ide o neonacistu, skinheada. Vo veľa prípadoch sa ani nemýlime. No pozor, v tomto štýle skinhead je jeden obrovský paradox! Existujú skupiny skinheadov, ktoré rasizmus a nacizmus odmietajú, niektoré skupiny dokonca proti neonacistom ostro bojujú! Na Slovensku je síce takýchto skinheadov proti rasizmu a neonacizmu málo, alebo ani ich nie je tak málo, ako skôr o nich nie je počuť v médiách. Na jednej strane je aj pravda že sú menej aktívni než tí, ktorí sa radia k neonacistom. Aj preto o tejto druhej strane moc nepočujeme. Aj preto je u nás a v susedných štátoch zrejme pravdepodobnejšie, že natrafíte na sympatizanta rasizmu a nacizmu.
britská vlajka
Pre správne pochopenie toho, čo chcem napísať, musím byť konkrétnejší
V roku 1969 vzniká na Jamajke hudobný štýl reagge a jeho sympatizanti, zvyčajne mladí ľudia. V tom období a v tej krajine bolo bežné, že mládež na týchto reagge zábavách nosila krátke vlasy, košeľu a robotnícku obuv. S krátkymi vlasmi a pevnou obuvou sa im lepšie v pracovalo a po skončení šichty utekali ihneď na zábavu, pričom sa ani nešli domov vyzuť a prezliecť. Tu vziká ten prvotný imidž.
západ slunce
Koncom sedemdesiatich rokov prichádza štýl reagge do Anglicka, kde je v tom období mnoho punkerov. V tomto období však začína byť chvíľu v puboch hudba názvom punk zákázaná a preto sa tam púšťa reagge. No to si nájde svojich poslucháčov. Všimnú si, že títo reagge hudobníci z Jamajky majú takmer vyholenú hlavu a pevnú obuv. Veľa punkerov to motivuje a začnú hrať hudobný štýl, kedy spoja punk rock s reagge a ostrihajú si vlasy na krátko. Vzniká štýl, ktorý má názov Ska! a tejto novej mládeži sa v Anglicku začína hovoriť skinheads. S rasizmom, nacizmom, druhou svetovou vojnou a hákovými krížami nemali vôbec nič spoločné. Predsa ich inšpirovali černosskí muzikanti.
potetovaný muž
Ubehne málo rokov a v Anglicku má silný vplyv politická strana National Front, ktorá od neonacizmu a rasizmu nemá vôbec ďaleko. Prichádza na myšlienku podchytiť si mládež a naviesť ju smerom, aby zachovala nepriateľský postoj voči prisťahovalcom, homosexuálom a aby zaujala „vlastenecký smer“. Podchytia si množstvo týchto skinheadov. A práve tu prichádza tá zmena, kedy sa z mládeže obľúbujúcej reagge a punk stávajú neonacisti a tým pádom začínajú reagge i punk odmietať. Vytvárajú vlastné kapely, ktorých štýl sa označuje R.A.C, či white rockenroll.
•        Aj dnes však stále vo svete existujú nemalé skupiny skinheadov, ktorí sa  neonacisitckému zmýšľaniu odmietli prispôsobiť a dokonca proti nemu bojujú.

csko.sk