Porcelánové výrobky a ich obľuba


Ľuďom od nepamäti vŕtalo v hlave ako a v čom si zo sebou zobrať niečo na pitie. Nechceli byť závislí len priamo na zdroji vody v blízkom okolí a potrebovali si so sebou na cestu zabezpečiť zdroj vody. Plastové fľaše neexistovali a taktiež nič do čoho by sa dala nabrať voda. Ľudia preto prišli s nápadom, ktorý zmenil celé dejiny a dnes je tento nápad takmer neoddeliteľnou súčasťou každodenného rituálu pri šálke rannej kávy alebo čaju.

hrnek

Reč je o výrobkoch z porcelánu.

Porcelánako taký vznikol neskôr, keďže si vyžaduje trocha zložitejší postup výroby, ktorý ešte v praveku ľudia nepoznali. Predchádzali mu hlinené výrobky sušené na slnečnom svetle. Tieto výrobky zabezpečili našim predkom prostriedky ako si zo sebou niekam zobrať pitnú vodu, no mali nevýhodu v podobe krátkej trvácnosti. Neskôr sa výroba zdokonalila a aj dnes v 21. storočí je výroba stále založená na rovnakom princípe.

Na začiatku si hrnčiar za pomoci vody a špeciálnej hliny vytvorí mazľavú hmotu, ktorú následne vytvaruje do požadovaného tvaru. Po vytvarovaní sa skoro hotový výrobok nechá vypáliť v peci pri vysokej teplote, ktorá presahuje aj 1000 °C, čím sa zabezpečí, že výrobok bude trvácnejší a pevnejší. Na povrch sa potom nanesie glazúra, ktorá dodá výrobku hladký a nepriepustný povrch. Takáto povrchová úprava má výhodu aj v tom, že sa na ňu dobre nanášajú farby, ktoré pomôžu oživiť a skrášliť každý kus vyrobeného porcelánu.

šálky

                Asi najznámejší je takzvaný čínsky porcelán, ktorý je veľmi vzácny a drahý. Číňania ovládajú dokonalú výrobu, ktorá žne po celom svete veľký úspech aj dnes, keď žijeme v dobe plastov. Porcelán si nájde miesto v každej domácnosti a keď je o neho dobre postarané je to investícia na celý život. V našich končinách je zvykom, že mladomanželom sa ako svadobný dar dáva nejaká porcelánová sada, ktorá má presne tento význam, „na celý život“.  

csko.sk