Najväčšia databáza videí na svete, YouTube


Keď v roku 2005 jeho zakladatelia založili túto webovú stránku, ani vo sne by ich nenapadlo, že bude mať až taký veľký úspech. Áno, reč je o známej webovej stránke YouTube, o ktorej si už určite počul a možno si tam aj práve ty nedávno pridal svoje video.

youtube

Zakladateľ Chad Hurley predal v roku 2006 celú webovú stránku známej firme Google za astronomickú sumu peňazí, o ktorej sa nám bežným smrteľníkom iba sníva. Jedná sa rádovo o miliardy amerických dolárov. Znie to neuveriteľne, ale už skoro po roku od spustenia YouTube nadobudla táto webová stránka tak vysokú hodnotu. Dnes sa jej zakladateľ a spoluzakladatelia stále podieľajú na vývoji a riadení stránky.

pc

                Všetko to začalo dobrým nápadom, ktorý neskôr prešiel do projektu, ktorý mal za úlohu zdielanie videí s celým svetom. Prvé nahrané video na YouTube malo iba pár sekúnd a aj dodnes sa niekde medzi miliónmi videí nachádza. Nachádza sa tam toľko videí, že keby si si chceli pozrieť všetky videá, ktorých názov začína na písmeno abecedy A, trvalo by ti to niekoľko rokov. Všetky videá nachádzajúce sa v databáze sú kontrolované krátko po nahraní a v prípade nevhodného obsahu sú automaticky zmazané. Videá s nevhodným obsahom pre deti a mládež sú nedostupné pokiaľ nemajú 18 rokov.

video

Nájsť sa tam dá vážne hocičo a v posledných pár rokov tam nájdeš aj nové filmy, ktoré tam nahrala nejaká „dobrá duša“ alebo filmy, ktoré je si potrebné zakúpiť za určitú peňažnú čiastku. YouTube od svojho vzniku prešiel nemalými zmenami, ktoré pomohli tomuto fenoménu internetovej doby napredovať a prilákať stále viac ľudí, ktorý si chcú pozrieť video a zabaviť sa pritom. Zaujímavosťou sú aj živé vysielania, napríklad z Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS, ktoré určite stojí za zhliadnutie. Vysielanie je spustené nonstop 24 h denne a ponúka zaujímavý pohľad na našu planétu Zem zhora. 

csko.sk