Motorkári sú darcami orgánov

Jazda na motorke sa bezpochyby radí k originálnym koníčkom, športom, ale aj zážitkom. Práve tá nenapodobniteľná originalita tejto jazdy je na nej najviac príťažlivá. V porovnaní s automobilom môžu mať určitú nevýhodu, ale naopak aj svoje silné, nenahraditeľné stránky. Tieto pozitíva objavíte najmä vtedy, ak na motorku „presedláte“ po dlhšom čase, kedy ste sa možno roky vozili pravidelne autom.

motocykl

  • No pri tejto téme nás akosi v podvedomí napadne i temná stránka tejto jazdy a to- časté dopravné nehody, častokrát žiaľ s fatálnymi následkami.

Nemiestne sme si zvykli hovoriť, že motorkári sú vlastne darcami orgánov. Je to čierny humor, ale zároveň vychádza z faktov. Každopádne ak sa nad tým zamyslíme, zasmeje sa len málokto. Pokiaľ sa na ceste eštelen „hľadáte“ a jazda autom vás príliš neoslovila, pravdepodobne máte v hlave myšlienky, aké by to bolo jazdiť motorkou a táto predstava vám zrejme príde vzrušujúca. Onedlho sa tak môže stať, že za nasporené peniaze a zrejme z druhej ruky nakoniec motorku kúpite a začnete sa zoznamovať s týmto špecifickým štýlom jazdy.

motorka v garáži

No keďže sa s týmto novým štýlom začnete viac menej zoznamovať, mali by ste rovnako brať na vedomie bezpečnosť a fakt, že nie každý môže byť tolerantný či schopný zabrániť autonehode. Preto sa okrem opatrnosti na cestách musíme v prvom rade spoľahnúť aj na bezpečnostnú výbavu, predovšetkým prilbu, pričom máme na výber hneď niekoľko kvalitných modelov typu SCORPION.
Musíme tak zvážiť niekoľko faktov a zrejme počítať aj s možným prvým pádom, v ktorom nebudeme vedieť ovplyvniť jeho smer, rýchlosť ani dopad. Všetko sa môže zmeniť doslova behom pár sekúnd a aj keď sme vo svojich predstavách nesmrteľným hrdinom, behom týchto pár sekúnd zostaneme bezmocní. Preto sú prilba a pozorná jazda viac než potrebné a môžu znamenať rozdiel medzi životom a smrťou.

csko.sk