Kúpele ako forma relaxácie


Pojem stres už dávno nie je neznámy. Stal sa súčasťou našich dní rovnako prirodzene ako kolísavý pracovný čas, nedostatok spánku alebo prílišné spoliehanie sa na technológie. Našťastie problematikou stresu sa zaoberajú nielen vedci alebo psychológovia, ale každý z nás. A to jednoduchým položením si otázky: „Ako sa môžem upokojiť (zrelaxovať)?“ Odpovede bývajú rôzne. Od návštevy kina, divadla, múzea či dobročinných akcií cez samostatnú pomoc ostatným vo svojom okolí po návštevu špecializovaných kurzov. Sú to napríklad kurzy sebaovládania, kurzy zvládania záťažových situácii alebo nácvik dýchania. Sú však aj ďalšie možnosti. Jednou z nich sú kúpele.

wellness

Trochu z histórie- Slovensko sa môže popýšiť termálnymi prameňmi všetkých druhov, od prírodných minerálnych, liečivých a stolových vôd. Už na začiatku 13.storočia sa tu pri liečivých prameňoch stavali liečebné domy, ktoré si dobre uvedomovali silu termálnych prameňov a ich využitie pri liečbe rôznych chorôb.

koupele

V súčasnosti máme na Slovensku okolo 20 kúpeľov, väčšina sa nachádza na západnom a južnom Slovensku. Na východnom Slovensku patria k najstarším kúpeľom tie neďaleko Bardejova, ktoré sú obľúbenou destináciou nielen pre liečebné účely, ale taktiež obohacujú človeka svojim kultúrnymi a architektonickými možnosťami vyžitia. Dnes už sa kúpele nevyužívajú len za účelom posilnenia telesného zdravia. Čoraz viac ľudí sa zaujíma o vplyv termálnych vôd na ustálenie duševnej nerovnováhy a rovnako aj kúpele už vychádzajú v ústrety klientom bez zdravotných problémov a ponúkajú im viaceré balíčky. V dnešnej dobe majú kúpele svoju vlastnú webovú stránku, na ktorej je možné zistiť si potrebné informácie, dohodnúť pobyt alebo získať nové kontakty.

sauna

Nevýhodou kúpeľného pobytu je podľa mnohých ľudí množstvo času, ktoré tam strávia, čo sa môže negatívne prejaviť napríklad v ich platovom ohodnotení. Hoci, dnes si aj samotní zamestnávatelia uvedomujú, že unavený a vystresovaný pracovník je zlo a taká dvojtýždňová dovolenka v kúpeľoch nie je na škodu. Takže, prečo to nevyskúšať? Možno práve správne argumenty pomôžu nielen Vášmu zbaveniu sa stresu, ale tiež môžu zmeniť pohľad Vášho zamestnávateľa.

csko.sk