Dobré správy pre celú Bratislavu: Uber sa pravdepodobne bude môcť vrátiť Slovensko

Na základe ustanovenia čerstvej novely, respektíve menšej zmeny oficiálnych práv a povinností taxikárov, sa služba Uber bude môcť opäť vrátiť na Slovensko (do Bratislavy). Relatívne populárna dopravná služba a zároveň aplikácia Uber si minulý rok a začiatkom tohto roka musela odniesť nemalú kritiku, nie však od zákazníkov, ale od konkurencie v podobe oficiálnych taxi služieb a ich zamestnancov. Tí ukázali na viaceré body, kvôli ktorým boli oproti novej službe Uber v nevýhode a oprávnene tvrdili, že na taxi služby platí prísnejší meter. Podmienky pre taxikárov sa tak len pred pár dňami zmenili s tým, že budú musieť na oplátku tolerovať možný, či skôr pravdepodobný návrat konkurenčnej služby, akú predstavuje práve Uber a jeho zamestnanci, čiže "neoficiálni taxikári" ponúkajúci modernejší servis na čele so svojou aplikáciou.

taxi

Formou aplikácie si jednoducho nájdete najbližšieho a momentálne dostupného zamestnanca dopravnej služby Uber a platba za odvoz sa uskutoční bezkontaktne. Skrátka celé to funguje na moderných technológiách, smartfóne  a digitálnom účte. To je asi jeden z hlavných dôvodov, prečo sa spomenuté služby tešili relatívne vysokej popularite aj u nás.

Ak vypracovaná novela prejde parlamentom, Uber na Slovensku môže opätovne začať svoju prevádzku už v apríli 2019. Jej náplň na slovenských cestách nebude nazývaná "taxi službou" ale "dispečingom". Aj toto je podľa zmien v novele na oko nepodstatný, ale nakoniec výrazný bod, kvôli ktorému by nemalo dochádzať k ďalšiemu pocitu neznesiteľnej konkurencie.

aplikace

Podstatným je ale najmä fakt, že ak sa chcel človek zamestnať v bežnej taxi službe, musel preukázať skúšku odbornej spôsobilosti, finančnú gramotnosť, dodatočnú poistku,… zo všetkých predchádzajúcich požiadavok sa má údajne väčšina zrušiť. Taxikári už takisto nebudú nútení disponovať taxametrom.
A čo sa týka služby Uber, tá bude musieť odvádzať dane zo svojho príjmu podobnou mierou, ako to platilo a platí v prípade bežných taxi služieb, bude musieť počítať s o niečo prísnejšou kontrolou vodičov i vozidla a vozidlo bude musieť disponovať nápisom, z ktorého bude zrejmé, že poskytuje odvoz a nejde len o "bežné" auto.

csko.sk