Čínsky zákaz dieselových a benzínových motorov


Konečné rozhodnutie o elektromobiloch pre Čínu
Na základe vykonaných štúdií čínska vláda oznámila, že k zákazu určite pristúpi, zatiaľ však nespresnila kedy k tomu dôjde. Čínu čakajú obrovské zmeny a kvôli rozsahu produkcie nie je možné zmeniť všetko zo dňa na deň.
V minulom roku sa v Číne vyrobilo 28 miliónov áut, ktorých počet predstavuje takmer tretinu z celosvetovej výroby v automobilovom priemysle. Mnohí poprední výrobcovia však už majú plány na nové modely elektromobilov na stole. Ako príklady uvádzame:

elektromobil
 

  • Volvo– majiteľ Geely sa vyjadril v Júli, že všetky nové plánované modely áut budú mať od roku 2019 elektrický pohon. Jeho ambíciou je predaj milióna elektromobilov do roku 2025.
  • RenaultNissan – šéf Carlos Ghosn potvrdil investície do nového podnikateľského smeru, orientujúceho sa na konštrukciu konkurencieschopných elektromobilov pre čínsky trh.
  • General Motors, Ford – tvrdia, že už pracujú na vývoji automobilov novej éry v Číne

 
Ďalšie spoločnosti sa postupne k trendu zaradzujú taktiež. Všetci výrobcovia áut sa podieľajú na tvorbe a raste čínskeho trhu s elektromobilmi a zavádzajú nové pravidlá, ktoré pomôžu ľudstvu v boji so znečisťovaním životného prostredia.
 
Elektrické batérie
Čína má záujem o elektrické batérie a nabíjateľné hybridy v takej miere, aby do roku 2025 predstavovali aspoň 20% podielu na trhu. Návrhy podľa výpočtov odporúčajú 8%-ný predaj áut s elektrickým pohonom alebo hybridov už v budúcom roku. V roku 2020 by podiel mal dosiahnuť 12%. Vzhľadom na rozsiahlosť čínskeho automobilového priemyslu predstavujú tieto percentá obrovské čísla.
 
auta

Európa
Elektromobily už nepredstavujú veľkú neznámu ani pre Európanov. Obyvatelia niektorých vyspelých európskych krajín, ktoré sú známe tým, že si vážia životné prostredie a snažia sa ho ochrániť pred znečisťovaním a uhlíkovými emisiami, už majú elektromobily v garážach. Ďalšie európske štáty pristupujú k tejto téme pomalšie, ale rastúce znečistenie veľkomiest ich k tomu núti. Pred cestou si už radšej teraz skontrolujte či Vás s dieselovým motorom pustia do nich, smogu vyhlásili boj Atény, Paríž, Londýn či Madrid. Francúzsko a Veľká Británia sa chystá zbaviť dieselových a benzínových motorových vozidiel do roku 2040.
 

csko.sk