Bolesti kĺbov pri športe

Nepríjemné bolesti klbov pozná väčšina profesionálnych ale aj amatérskych športovcov. Bolesti kĺbov sa vedia objaviť pri klasickej chôdzi, behu, posilňovaní ale niekedy vedia potrápiť aj v noci. Bolesti kĺbov ale napríklad aj bolesť kolena vie potrápiť všetky vekové kategórie, avšak vhodnou prevenciou a pravidelným cvičením sa dá bolesť minimalizovať.

klouby

V ľudskom tele sa nachádza okolo 230 kĺbov a cez 300 kostných spojení. Preto nie je náhoda, že sa bolesti kĺbov niekedy objavia. Bolesť kĺbov sa však často objaví pri športe napríklad pri bicyklovaní, korčuľovaní, šprinte, posilňovaní a podobne. Šport a pravidelný pohyb je však pre ľudské telo podstatný z viacerých dôvodov. Jedným z nich je napríklad udržovanie fyzickej kondície, čo je dobré pre svaly, obehový, kardiovaskulárny a cievny systém. Pravidelným pohybom sa tiež spevňujú kosti, svaly a tkanivá, bez ktorých by telo nemohlo správne fungovať. Vďaka pohybu sa tiež človek cíti šťastnejšie a uvoľnenejšie, pretože sa v ňom uvoľňuje pocit šťastia. Ďalšou výhodou je napríklad aj to, že človek, ktorý pravidelne športuje nemá tendenciu k priberaniu a následnej obezite či nadváhe. Obezita a nadváha vie negatívne pomôcť ľudskému telu k zdravotným problémom a kvôli obezite môžu vzniknúť aj nepríjemné bolesti kĺbov alebo kolena, kvôli nadmernému zaťažovaniu kostry.

Dôležitý je kvalitný a správny pohyb

Niekedy sa však zvykne hovoriť, že športom k trvalej invalidite, čo môže byť bohužiaľ niekedy aj pravdou. Cviky, ktoré vykonávate by mali byť totiž presné a kvalitné, aby ste si s nimi neublížili. Ak sa snažíte udržať svoje telo vo výbornej kondícii alebo sa snažíte zhodiť pár kilogramov, je dobré si na určitý čas najať trénera, ktorý vám všetky cviky vysvetlí a poradí ako ich správne vykonávať. Nadmerné zaťažovanie kĺbov môže tiež nepriaznivo pôsobiť na ich stav a funkciu. Preto si pri posilňovaní zvoľte váhy, ktoré ste schopný zdvihnúť a popri tom vykonať cvik kvalitne a správne. So športom to tiež nie je dobré preháňať a medzi tréningami je dôležité si dopriať aj pauzu na regeneráciu svalov a kĺbov.

loket

Bolesti kĺbov a výživové doplnky

Proti bolesti kĺbov existujú výživové doplnky a rôzne hrejivé či chladivé gély či krémy, vďaka ktorým sa telu uľaví. Široký sortiment týchto produktov ponúka aj internetová stránka www.dacompharma.sk, ktorá sa špecializuje na produkty, ktoré posilňujú kosti, kĺby a svaly.

csko.sk