Ako si správne vybrať termostat?

V každej domácnosti je nevyhnutné mať v zimnom období teplo a vykúrenú miestnosť. Vykurovanie je v dnešnej dobe možné niekoľkými spôsobmi a to buď drevom, drevenými peletami, plynom, tepelným čerpadlom, elektrickým kotlom atď. Na udržanie stálej teploty však slúžia šikovný pomocníci a to termostaty. Termostaty sú zariadenia, ktoré pomáhajú udržať teplo v domácností a to tým, že regulujú teplotu podľa vašich požiadaviek. Vďaka optimálnej a stálej izbovej teplote sa dokážu znížiť aj náklady na spotrebu energie, čo ocení aj váš finančný rozpočet.

obývák

Od čoho závisí výber termostatu?

V prvom rade výber termostatu do vášho príbytku závisí od typu chladiaceho alebo vykurovacieho spotrebiča, ktorý máte v domácnosti. Potom sú dôležité vaše preferencie a požiadavky, ktoré od termostatu požadujete. Pri výbere toho správneho termostatu je podstatné:

  1. Určiť si typ vykurovania a chladenia – vami zvolený termostat, musí byť kompatibilný s vašim systémom vykurovania či chladenia. Medzi najbežnejšie systémy patria napríklad plynové, elektrické či kondenzačné kotle alebo elektrické krby či tepelné čerpadlo. Možností vykurovania je ale ďaleko viac.

  1. Vybrať si vhodný termostat pre vašu domácnosť– termostatov je na súčasnom trhu hneď niekoľko druhov. Existujú termostaty riadené cez internet, čo je najmodernejší variant termostatov, ďalej sú to programovateľné termostaty, ktoré udržia stabilnú a požadovanú teplotu po celý deň. Digitálne termostaty sú vhodné pre tých, ktorým nerobí manuálne nastavenie teploty žiadny problém. Na displeji digitálneho termostatu sa objaví aktuálna nameraná teplota, ktorá sa dá podľa požiadaviek zvýšiť alebo znížiť. Posledným druhom spomedzi termostatov sú mechanicky manuálne termostaty. Tento druh termostatov nezobrazuje aktuálne nameranú teplotu, pretože je ovládaný iba kolieskom. Tento typ termostatu je vhodný pre ľudí, ktorý sú často doma a nerobí im problém nastaviť si požadovanú teplotu ručne.

  1. Technické prevedenie termostatu– termostaty môžu byť vyhotovené v drôtovom alebo bezdrôtovom prevedení. Bezdrôtový termostat je možné premiestniť hocikedy na požadované miesto a drôtový termostat sa používa v novostavbách kde je pripravená elektroinštalácia k zapojeniu termostatu. Obidva typ majú však svoje výhody a nevýhody.

termostat

Výber vhodného termostatu pre váš príbytok však rozhodne nie je hračka. Aby ste vybrali ten správny neváhajte sa obrátiť na skutočných odborníkov a investujte svoje peniaze rozumne a zodpovedne. Na internetovej stránke www.vykurovanie24.sk nájdete mnoho zaujímavých rád a tiež aj profesionálne poradenstvo v oblasti vykurovania.

csko.sk