Žilová trombóza – postrach pre naše nohy.

Mnohé ženy rady vystavujú svoje nohy na obdiv. A mnohí muži pekné ženské nohy aj rady obdivujú. Najmä v lete vidíme odhalené dolné končatiny na každom kroku. Nie všetci si ale môžu dovoliť vyjsť doslova s kožou na trh. Veľa žien a častokrát aj mužov musí zo zdravotného a zároveň estetického hľadiska siahnuť aj v horúčavách po odevoch, ktoré im nohy zakrývajú. Prečo je to tak? Ochorenie žíl dolných končatín nepotrápi iba naše zdravie, ale aj vzhľad nôh. Že s našimi žilami nie je niečo v poriadku vieme povedať na základe nepríjemných pocitov a bolesti v nohách. Zároveň sú poškodené žily viditeľné voľným okom. Ochorení žíl dolných končatín je niekoľko druhov. Okrem pre mnohých dobre známych kŕčových žíl je to tiež napríklad hĺbková zilova tromboza. Žilová trombóza nastáva vtedy, keď sa vytvorí krvná zrazenina v hlbokej žile dolnej končatiny a môže tak spôsobiť blokádu prietoku krvi.

Srdce

Že trpíme žilovou trombózou môžeme zistiť vtedy, ak nám končatina opuchla, začervenala a pociťujeme v nej bolesť, najmä pri dlhšom státí. Tieto príznaky nemusia automaticky predznamenať prítomnosť žilovej trombózy, mali by sme každopádne navštíviť špecialistu na daný problém. Ináč nám hrozia závažné zdravotné komplikácie, okrem iného napríklad pľúcna embólia, kedy krvná zrazenina zablokuje pľúcnu tepnu, alebo posttrombotický syndróm, v tomto prípade zase krvná zrazenina poškodí chlopne v žilách končatín a krv sa v nohách následne hromadí.

Nohy

Žilová trombóza je teda ochorenie, ktoré by sme nemali brať na ľahkú váhu. U niektorých ľudí je riziko, že sa u nich vyvinie žilová trombóza, vyššie. Sú to najmä ľudia vo veku nad 40 rokov alebo tiež obézni. Medzi ďalšie rizikové faktory patria aj napríklad genetické predispozície, poruchy zrážanlivosti krvi a iné choroby. Taktiež na vznik žilovej trombózy vplýva hormonálna antikoncepcia, dlhé lety, či tehotenstvo.

csko.sk