VYTVORTE SKALKU, KTORÚ BUDÚ VŠETCI OBDIVOVAŤ


Skalničky sú dosť podhodnotenou skupinou rastlín aj napriek tomu,že sú odolné voči suchu, nevyžadujú údržbu a rýchlo a ľahko sa rozrastajú.
 
Môžete ich vysádzať počas celého roka ale najlepšie sa ujmú ak ich vysadíte na jar alebo na jeseň.
Dokonca ich ani nemusíte sadiť do skalky. Môžete nimi oživiť kamenný múrik alebo priestor medzi dlažbovými kockami.

rybník
 
Že neviete aké zasadiť?Tu je niekoľko z nich na uľahčenie výberu:
 
Piesočnica (Arenaria balearica)
Zvyčajne vždyzelená piesočnica je bez kvetov pomerne nenápadná ale koncom jari a začiatkom leta ju pre množstvo bielych kvietkov nemožno prehliadnuť.
Výška: 1 cm šírka: 30 cm a viac
 
Plešivec dvojdomý (Antennaria dioica)
Plešivec vytvára bohatý koberec, ktorý dobre zakrýva skalkové cibuľovité rastliny a je vhodná aj do škár v dlažbe. Kvitne koncom jari a na začiatku leta.
Výška: 2,5 cm šírka: 25 cm
 
Trávnička prímorská (Armenia maritima)
Trávnička existuje v bielej, ružovej aj červenej verzii. Vytvára trsy ako tráva a jednoducho sa pestuje. Kvitne začiatkom leta.
Výška: 10 cm šírka: 15 cm

skalka
 
Zvonček maličký (Campanula cochleariifolia)
Tento nežný, fialovomodrý zvonček je jeden z mnohých zvončekov, ktorý možno využiť v skalkách.  Jeho kvietky v lete pokrývajú celú rastlinu rozrastajúcu sa aj do šírky. Na zimu sa zaťahuje do zeme.
Výška: 8 cm šírka: 30 cm a viac
 
Raoulia australis
Endemitová pôdokryvná skalnička má veľmi jemné sotva postrehnuteľné sírovožlté kvietky. Ľahko pokrýva skaly a znáša aj ušliapavanie takže je vhodná do dlažbových škár. V zime ju treba chrániť pred vlhkom.
Výška: 6 mm šírka: 25 cm
 
Kamejka (Lithodora diffusa)
Ťahavý, po zemi sa rozprestierajúci vždyzelený kríček s množstvom modrých kvietkov upúta pozornosť od polovice jari do začiatku leta. Je vhodná aj do vyvýšených záhonov a kvetináčov.
Výška: 15-30 cm šírka: 45 cm

kameny
 
Mydlica bazalkovitá (Saponaria ocymoides)
Táto drobná mydlica žiarivo a dlho kvitne od skorého leta. Je to odolná a plazivá rastlina vhodná na slnečné múriky. Rozmnožuje sa samovýsevom a dobre znáša rez.
Výška: 15 cm šírka: 45 cm

csko.sk