Vypestujte si Hloh !


Hloh (lat. Crataegus) je rastlina, ktorá je známa predovšetkým vďaka jej liečivým účinkom. Existuje viacero variet tejto rastliny rovnako ako existuje viacero druhov tohto stromu/kra. Na záhrade Hloh okamžite zaujme atraktívnym tvarom svojej koruny. Jar rastlina privíta záplavou snehobielych kvetov lákajúcich včely. Cez leto poteší oko pozorovateľa svojimi lesklými sviežo zelenými listami. Na jeseň zmení farbu na karmínovo červenú, to sú plody hlohu, disponujúce liečivými účinkami no upotrebiteľné i ako jedlo. Hloh nevyrastie do prílišných výšok, to z neho robí ideálnu drevinu pre mestské záhradky. Keďže ide o tak krásnu drevinu s liečivými účinkami, rozhodli sme sa vám Hloh trochu viac priblížiť. Tu je niekoľko faktov o hlohu:

bobule

·         Nenáročnosť– Hloh je nenáročný na pestovanie. Je to rastlina, rastúca aj vo voľnej prírode. To znamená, že je skvele prispôsobená na všetko, čím vie počasie u nás prekvapiť.

·         Liečivosť – Všetky druhy Hlohu sú liečivé. Zbierajú sa kvety na jar a plody na jeseň. Rastlina disponuje mocnou liečivou silou a vie pomáhať predovšetkým na srdce a obehovú sústavu. Tradične sa pije čaj z kvetov trikrát denne, ráno, na obed a večer. Ide o vskutku účinné liečivo, ktoré dokáže znižovať tlak a plne nahradiť lieky v tomto smere. Vraví sa, že taktiež ukľudňuje psychiku a tým pomáha ľuďom v strese alebo ľudí trpiacich úzkosťami.

·         Posvätnosť –  Naši predkovia mali spojený tento ker s množstvom božstiev. Bol uctievaný ako ochrana pred zlými energiami a nešťastím. Preto sa vysádzal na záhrady a blízko ľudských obydlí. Verilo sa, že žiadne zlo nedokáže prekonať ostnatý ker Hlohu.

červené bobule

·         Skvelé ovocie – Pôvodné druhy Hlohu majú dosť malé ovocie. Pri šľachtených druhoch to ale neplatí. Svojou veľkosťou i chuťou dužiny môžu konkurovať akémukoľvek inému ovociu a majú navrch vďaka svojim liečivým schopnostiam.

csko.sk