Typy vchodových dverí: Ktoré by ste uprednostnili?

Podstatnú úlohu v komfortnom a najmä bezpečnom bývaní zohrávajú vchodové dvere, ktorých výber by sme preto nemali podceniť. A je pravda, že v dotyčný typ dverí by mal spĺňať pomerne prísne kritériá. Mali by sme zohľadniť nielen cenu, ale takisto izolačné vlastnosti či odolnosť voči požiaru. V takom prípade je tu oceľové dvere protipožiarne cenník, ktorý ponúka približný prehľad.Červené dvere, dážď.jpg
Výber vchodových dverí je dôležité prispôsobiť súčasným požiadavkám. Rovnako je vhodné zaoberať sa viacerými konkrétnejšími vlastnosťami, respektíve rozdeliť preferencie na niekoľko bodov, pričom k tým najhlavnejším sa radí materiál dverí.

  • Následne ale do úvahy môžeme brať ich izolačné vlastnosti, bezpečnosť a áno, môžeme si potrpieť aj na dizajn a vzhľad.

Prioritou ale zostáva materiál a v tomto smere poznáme tieto typy vchodových dverí:
Oceľové, respektíve kovové (plechové) síce neposkytujú zrovna atraktívny dizajn a zaujímavé vizuálne variácie, na druhej strane sú však originálne a hlavne bezpečné proti vlámaniu. Takisto ide o cenovo prístupnú a z hľadiska zabezpečenia spoľahlivú alternatívu. Výhodou je teda ich nižšia obstarávacia cena a vyššia bezpečnosť, slabinou neatraktívny dizajn a pomerne kratšia životnosť.
Hliníkovénaopak poskytujú dlhú životnosť a to aj pri minimálnej údržbe. Okrem toho aj pevnosť a odolnosť, pričom na základe zmienených vlastností tak ide o skutočne vhodného kandidáta na vchodové, respektíve vonkajšie dvere. Na rozdiel od oceľového prevedenia disponujú viditeľne elegantným dizajnom, ktorý si zachováva svoju stálosť. No ako býva zvykom, nevýhodou je vyššia finančná náročnosť.Otvorené dvere, von, príroda.jpg
K známym a často používaným možnostiam sa radia plastové dvere, ktorých výhoda nespočíva len v prístupnej cene, ale takisto výborných izolačných vlastnostiach a pomerne sympatickom dizajne. Nevýhodou je však nižšia bezpečnosť.
A pokiaľ vravíme o dizajne, určite musíme spomenúť typ drevených dverí so svojim typickým prírodným vzhľadom. Okrem neho však poskytuje dobrú tepelnú izoláciu, no nevýhodou je náročnejšia údržba, slabšie zabezpečenie a v pomere k funkčnému využitiu relatívne neférová cena.

csko.sk