Plynové kotly a ich delenie

Všeobecne plynové kotly zabezpečujú v našich izbách teplo a taktiež aj dostatok teplej vody. Teplo patrí k prirodzenej potrebe ľudského organizmu. Lepšie sa cítime, keď je uprostred zimy, či prechodnom období v miestnosti príjemne teplo, ako keby sme sa tam mali triasť od zimy. V teplej miestnosti sa lepšie sedí a pozerá televízia alebo číta kniha a podobne. Teplo v rodinnom dome či byte teda určite patrí medzi základné potreby.

tlak

Taktiež je to aj s teplou vodou. V dnešnej dobe sme zvyknutí na to, že stačí malé otočenie kohútika či zdvihnutie páky a teplá voda nám tečie v sekunde. Kedysi tomu tak však nebolo. Plynový kotol totižto zabezpečuje ohrev vody na jej rozvod do radiátorov či podlahového vykurovania. Tieto vykurovacie telesá následne ohrievajú vzduch. Ohrev vody pritom môže byť prirodzený, t.j. samospádom alebo nútený t. j. pomocou obehového čerpadla. Plynové kotly teda môžeme rozdeliť podľa viacerých kritérií a to napríklad:

· Plynové kotly podľa spaľovania plynu v horáku– atmosferické a pretlakové,
· Plynové kotly podľa prenosu tepla –sálavé a konvenčné,
· Plynové kotly podľa druhu materiálu –oceľové, nerezové, liatinové, medené alebo z hliníkovo-kremíkovej zliatiny,

· Plynové kotly podľa spôsobu prípravy teplej vody-prietokový ohrev, so zabudovaným zásobníkom, s nepriamo zabudovaným zásobníkom. Lacnejšie plynové kotly sú s prietokovým ohrevom, pretože teplá voda je k dispozícii iba v okamih okamžitej spotreby a naopak pri zásobníkovom plynovom kotle je teplá voda stále k dispozícii, avšak cena plynového kotla je už vyššia.
· Plynové kotly podľa spôsobu umiestnenia –nástenné a stacionárne. Nástenné plynové kotly majú menšie rozmery s modernejším dizajnom a stacionárne plynové kotly sa hodia do nehnuteľností kde je potrebné veľké množstvo teplej vody.

plynový-kotol

Plynových kotlov je teda niekoľko a je už len na Vás a vašich preferenciách, ktorý z nich sa hodí do Vašej domácnosti. Samozrejme záleží tiež aj na veľkosti plochy, ktorú chcete vykurovať. Na internetovej stránkewww.viessmann.sk nájdete viacero rád ako si ten správny plynový kotol vybrať. Odborníci z tejto spoločnosti Vám tiež s výberom plynového kotla poradia a odpovedia všetky Vaše otázky na profesionálnej úrovni. Firma Viessmann ponúka nielen plynové kotly na vykurovanie, ale aj priemyselné či chladiace systémy s výkonmi od 1,5 do 120 000 kW.

csko.sk