Peniaze z psychologického hľadiska


Peniaze sú jednou z najobtiažnejších tém, aké spoločnosť pozná. Teda aká je tá správna cesta, aby ich mal každý dosť a pritom aby bola tá správna ekonomická rovnováha? Budú vôbec za pár rokov fungovať peniaze v hotovosti? K čomu peniaze ľudí motivujú? Ku kriminalite, samovražde či úspechu a produktivite?
bílé prasátko
Prečo si pár ľudí, ktorí majú nadbytok peňazí môžu dovoliť úplne všetko a tí menej majetní na to niekedy doplácajú? No takýmito ešte mnohými podobnými otázkami by som mohol pokračovať a zrejme každý z nás by mal na to iný pohľad a iný názor. Ako vravím, je to pre celú spoločnosť jedna z najobtiažnejších tém. Veď si zoberme fakt, že morálka a slušnosť nám dokonca zakazujú pýtať sa cudzieho človeka /možno aj blízkeho/, koľko vlastne mesačne zarába. Je to pre každého osobné tabu a pre mnohých haklivá vec, ktorá sa ich dotkne. Týmto sa akokeby odzrkadľuje náš význam v spoločnosti. Aj keď niekto mi dá dúfam za pravdu ak poviem, že v prvom rade by sme mali hľadieť na charakter človeka a hľadať jeho dobré vlastnosti. No aj napriek tomu máme ten pocit, že ten čo zarába viac, je ako keby úspešnejší a významnejší človek. A ten kto zarába málo, sa tejto témy hanbí.
kovový budík
Narodili sme sa do doby, kedy sa okolo nás točili peniaze. Naše prvé spomienky sa viažu na detstvo, kedy sme si utekali za peniaze kúpiť čokoládu či zmrzlinu. Od narodenia sme mali pocit že sú našou samozrejmosťou. Lenže časom začneme chápať, že samozrejmosťou nie sú. Aj za 1 Cent sa musí človek o niečo snažiť. Ak sme o trochu starší a vidíme, že naši rodičia stále šetria a pravidelne pracujú, začne nás mrzieť pýtať si drahé veci, ako keď sme boli úplne malí a mysleli sme si, že rodičia proste peniaze majú a hotovo. Ak zasa o niečo zostraneme a snažíme si zarobiť sami, opäť pochopíme, že nerastú len tak na stromoch. Ak budeme opäť o niečo starší, budeme mať väčšie finančné povinnosti a zasa to pochopíme, v podstate budeme žiť preto, aby sme dokázali denne zarobiť. A ak už budeme starí a pôjdeme do dôchodku, opäť nám bude záležať na tom, koľko nám mesačne príde. Budeme na to odkázaní.
Teda peniaze okolo nás sú samozrejmosťou, len ich príjem v náš prospech, samozrejmosťou vôbec nie je.

csko.sk