Kde by bolo dieťaťu lepšie?

300x250-1474093619.jpg


Väčšina z nás si na škôlku možno spomína ako na predchodcu školy. Teda určitý režim, pravidlá, dobrý i zlý kolektív, stále to isté jedlo a hlave nuda… No možno si to pamätáte. Dnes sa na to samozrejme pozerám inak. Som vďačný, že si pani vychovaváteľky v škôlke na nás našli čas. Príde mi to ako sympatické povolanie, kedy sa venujú deťom a tie sú vlastne našou nastupujúcou generáciou.

Ale pokiaľ zvážim, že dnes sa z každej strany dočítame i dopočujeme o možnosti a službách súkromnej škôlky, predsa je to rozdiel. Ako deti by sme ju uvítali zrejme radšej. A to predovšetkým tí, ktorí boli tichšej povahy a mali radšej ten svoj kľud.

školka


To je ten kolektív. Na jednej strane máte deti, ktoré každú minútu vymýšľajú nejakú zlobu či šlamastiku a máte tých tichších. Potom nastáva situácia, kedy sa veľa tých tichších podriadi a nechajú sa nahovoriť na nezbedné výmysly i oni a tí ostatní nezaradení zostávajú bokom. Ak sa dieťa pridá k tým huncútom, je zle. Ak sa zdá byť mimo kolektívu, zasa je zle. Už v materskej škole niekedy začínajú tie prvé nezrovnalosti a problémy podobné škole.


A práve aj v tomto smere majú veľké plus súkromné školky. Ku každému dieťaťu sa pristupuje individuálne, nenechajú ho pohltiť kolektívom. Prístup je podobný, ako keby bolo dieťa doma, mimo všetkých nepríjemností a prvých konfliktov. V škôlke sa má páčiť hlavne vašim deťom a keby sme ako deti vedeli viac, zrejme by sme o ňu žiadali takisto.

pískoviště


Ja viem, aj dieťa sa musí pomaly osmelovať a zasa prežije i v materskej škôlke, aj tam to je zväčša v pohode, ale len reálne zrovnávam medzi sebou tieto dve alternatívy, v ktorej určite tá súkromná víťazí.


Osobne bývam v okolí, kedy mám blízko domu materskú škôlku, no i súkromné zriadenie tohto typu. Z materskej škôlky sa vždy ozýva hukot, z tej druhej vyžaruje úplný kľud a tichúčko. Tá výchova zo strany súkromného zriadenia je predsa len na inej úrovni. Ten individuálny prístup robí svoje.

Kde by bolo dieťaťu lepšie?
Ohodnoťte příspěvek

csko.sk

Kde by bolo dieťaťu lepšie?
Ohodnoťte příspěvek
artenal-336x280-1-.jpg