Budúcnosť slovenského futbalu


Výbornými výkonmi sa „slovenskí sokolíci“ prezentovali na tohtoročných Majstrovstvách Európy do 21 rokov v Poľsku. Hoci ukončenie ich účinkovania pred bránami semifinále spečatil kontroverzný zápas medzi Talianmi a Nemcami, doma sa „aspoň“ mohli tešiť na ponuky zo zahraničia na prestup. Pozrime sa teda na našich nádejných hráčov a ich prestupy.

míč

Milan Škriniar – 22 rokov, obranca
22-ročný rodák zo Žiaru nad Hronom začínal s veľkým futbalom v MŠK Žilina. Debut za „Á-čko“ zažil už keď mal 17 rokov. Dokáže zahrať na pozícii obrancu, ale aj defenzívneho stredopoliara. V roku 2016 ho odkúpila Sampdoria Janov za 1 milión eur a stal sa kľúčovou postavou v zostave Marca Giampaola. Na ME do 21 rokov v Poľsku zaujal svojimi výkonmi nielen predstaviteľov UEFA, ktorí ho zaradili do najlepšej jedenástky turnaja, ale tiež ďalší slávny taliansky klub Inter Miláno. Prestup do tímu Nerazzurri skompletizoval 7. júla a čiastka 23 miliónov eur, ktorú zaňho Inter zaplatil, z neho spravila najdrahšieho Slováka v histórii. Dovtedajší rekord držal Vratislav Greško, ktorý v roku 2002 prestúpil rovnako do Interu, avšak z Parmy, za 21,5 milióna eur.

Martin Chrien – 21 rokov, záložník
Martin pochádza z Banskej Bystrice, kde v miestnej Dukle zažil ligový debut v decembri 2012 v zápase proti MFK Košice. Po dvoch rokoch medzi seniormi a 29 odohraných zápasoch poputoval do českej Viktorie Plzeň, kde podpísal 4-ročný kontrakt. Väčšinu svojho času však strávil na hosťovaniach v Českých Budějoviciach, Zbrojovke Brno či Ružomberku. Najmä v posledných dvoch menovaných sa mu nadmieru darilo a do Poľska cestoval s nálepkou nášho najproduktívnejšieho hráča. Gólovo sa dokázal presadiť proti Angličanom aj Švédom a pridal aj dve asistencie. 29. júna skompletizoval svoj prestup do Benficy Lisabon, z ktorej akadémie vyšli talentovaní mladíci ako André Gomes (FC Barcelona), Renato Sanches (Bayern Mníchov) či Bernardo Silva (Manchester City).

fotbal

Stanislav Lobotka – 22 rokov, záložník
Odchovanec AS Trenčín odohral v slovenskej lige 68 zápasov a v sezóne 2013/2014 si ho na hosťovanie pozval Ajax Amsterdam. Hoci v „B-čku“ Ajaxu patril medzi opory, do pamäte sa vryl hlavne svojim výrokom „This is my sen.“ V roku 2015 putoval do dánskeho FC Nordsjælland, kde bol klubom dvakrát po sebe vyhlásený najlepším hráčom sezóny. Svoje kvality predviedol aj v oboch víťazných zápasoch Slovenska na turnaji v Poľsku a v oboch prípadoch bol aj vyhlásený hráčom zápasu. 15. júla prestúpil za 5 miliónov eur do španielskej Celty Vigo.

csko.sk