Spoznajte floorball

Floorball si získava priaznivcov na celom svete. Je populárny hlavne u mladších a obe pohlavia sa z neho tešia rovnako. Hoci sa to nezdá, floorball je známy už od minulého storočia, kedy ho asi v polovici preniesli aj do Európy. Veľkú popularitu si získal na severe Európy, ale jednou z najväčších floorballových šialenstiev si mohli vychutnať aj vo Švajčiarsku.

florbalové hole

Aj napriek tomu, že floorball je relatívne krátko na Slovensku, v zahraničí ho poznajú oveľa dlhšie. Preto je prekvapivé, že prvé majstrovstvá sveta sa uskutočnili len minulého roku a to v Poľsku vo Vroclave. Ako jedna  z florbalových veľmocí si hlavnú výhru odnieslo Švédsko. Ostatné krajiny, ktoré majú k florbalu naozaj blízko sú Nemecko, Estónsko, Fínsko, Lotyšsko a Česko, ktoré tohto roku dosiahlo výborné štvrté miesto. Pre mnohých to bolo aj trpké umiestnenie, pretože pohár sa konal práve u našich západných susedov.

Naučte sa pravidlá

Floorball je vlastne šport, ktorý pripomína hokej, až na to, že sa nehrá na ľade  a ani s pukom. Základom je formácia šiestich hráčov, z toho jeden je brankár. Rovnako, ako aj v iných kolektívnych hrách, je základom loptička špeciálneho vzhľadu. Úloha je potom už veľmi jednoduchá a to dať gól do súperovej bránky.
Floorball si získal priaznivcov aj vďaka svojej jednoduchosti vo výbave a priestoroch. Vyžaduje si totiž iba úbor a niečo ako hokejku, palicu, ktorá je prispôsobená potrebám hry. Zahrať si môžete von aj dnu, no pravidlá florbalového zväzu vyžadujú, aby sa oficiálne zápasy hrali v halách a uzavretých športoviskách.

florval

Na Slovensku sa hlavne naša mládež stará o popularitu a rozvoj tohto športu. Mladí ľudia na stredných školách pravidelne usporiadajú súťaže, ktoré sú podporované aj rôznymi partnermi z tretích strán. Floorball si vďaka svojej jednoduchosti a nenáročnosti získal srdia učiteľov, ktorí sa neraz stávajú trénermi svojich žiakov. Táto pekná tradícia odzrkadľuje naozajstného športového ducha.

csko.sk