Okrasné ploty sú dobrá voľba

Oplotenie domu je dôležitým stavebným prvkom a malo by vhodne dotvárať celkovú architektúru domu. Nemali by sme preto podceňovať jeho výber. Existuje mnoho riešení ako oplotiť svoj pozemok a trh nám ponúka rôzne materiály, z ktorých sa dá plot zostaviť. Medzi najobľúbenejšie patria: drevené, kovové, kamenné, živé, betónové, tehlové a plastové. Pri výbere berieme do úvahy, kde sa náš dom nachádza, či v meste, alebo na vidieku. Domy, ktoré sú umiestnené v meste v blízkosti cesty si vyžadujú plné ploty, ktoré pôsobia ako bariéra proti hluku a prachu. Okrem praktickej funkcie by mal plot spĺňať aj estetickú funkciu. Dekoratívne alebo okrasné ploty spĺňajú dnešné moderné trendy.

plot

Druhy okrasných plotov

Je len na vás aké oplotenie si zvolíte. Vyberajte s citom, kombinujte podľa vašich predstáv a fantázie. Inšpirujte sa. Estetické a oku lahodiace sú najmä prírodné materiály, alebo imitácie kameňa, tehly a dreva. Okrasným plotom môžeme nazývať betónové ploty z okrasných tvárnic, okrasné pletivá alebo gabiónové ploty. Všetky tieto druhy sa vyznačujú bezúdržbovosťou a odolnosťou.

Betónové ploty z okrasných tvárnic

Ploty z okrasných tvárnic sú mimoriadne obľúbené. Ich výhodou je pevnosť a odolnosť voči počasiu. Môžu mať tvar štiepaného kameňa z jednej alebo z viacerých strán. Záleží na použití. Pri stavbe nepriehľadného múru stačí ak použijete tvárnice jednostranné, teda vzhľad štiepaného kameňa bude iba z vonkajšej strany a z vnútornej strany budú hladké. Ak však tvárnice plánujete použiť na stavbu betónových stĺpikov medzi ktoré pôjde plot z dreva či kovaných dielov, je vhodné použiť tvárnice štiepané zo všetkých štyroch strán. Štiepané tvárnice imitujú vzhľad kameňa a sú vyrábané vo viacerých prírodných odtieňoch.

Gabiónový plot

Gabiónový alebo sypaný plot sa pre svoj moderný vzhľad stáva čoraz populárnejším. Je to veľmi okrasný plot, ktorý môže zdobiť nielen okolie našich domov, ale aj parky, či záhrady. Jeho charakteristikou je kovová konštrukcia, v ktorej sú nasypané prírodné alebo lomové kamene. Okrem toho, že má zaujímavý vzhľad, majiteľovi zaručí aj dlhú životnosť a vysokú pevnosť.

okrasný polot

Oplotenie domu by malo napĺňať vaše predstavy. Okrasný plot je výborná varianta. Nechajte si poradiť od profesionálov, ktorí sa venujú výstavbe múrov a oplotení. Nájdete ich na stránke: www.exterierstav.sk.

csko.sk