Kvalitná káva v sebe skrýva mnohé zaujímavosti

Káva predstavuje najobľúbenejší nápoj súčasnosti. Šálka kávy nám dokáže vyčariť úsmev na tvári, zlepšovať naše vzťahy, má pozitívne účinky na naše zdravie a často krát pri nej dokážeme spomaliť a na chvíľu vypnúť. Kvalitná káva predstavuje rituál pre mnohých ľudí, ktorí si ju dokážu výnimočne vychutnať najmä ráno. Byť milovníkom kávy však nezahŕňa len vypiť minimálne dve šálky denne, ale vedieť o nej aj rôzne zaujímavosti.

turek

Zaujímavosti, ktoré by mal vedieť každý milovník kávy

Káva sa stala natoľko obľúbená, že jej dokonca patrí deň v kalendári, kedy oslavuje – 1. októbra. Tento sviatok vznikol v Rakúsku, avšak za veľmi krátky čas sa stal obľúbeným natoľko, že sa oslavuje už v mnohých krajinách po celom svete. Vznikol za tým účelom, aby sa káva dostala do podvedomia čo najširšieho okruhu ľudí. Okrem informácie o tom, že jeden špeciálny deň v roku patrí aj káve a jej oslave, stojí za zmienku tiež informovať o:

  • Odrody kávy: existuje viacero odrôd kávy, avšak medzi najpoužívanejšiu sa zaraďuje Arabica, ktorej podiel na celkovej svetovej produkcii je až 80 %. Na druhom mieste sa umiestnila Robusta. Okrem odrôd sa káva delí aj na jednotlivého variácie, kam patrí napríklad Typica, Bourbon, Geisha či Maragogype. Spomenuté variácie vo väčšine prípadov predstavujú odrody vyšľachtené ľuďmi.
  • Chuť kávy: každá káva chutí inak. Na jej chuť má vplyv najmä to, odkiaľ pochádza, akým spôsobom bola vypestovaná či pražená. Na výslednej chuti sa podpisuje aj jej príprava a to, či bola pripravená kvalitným prístrojom. Dokonca ani kvalitná káva nám nemusí chutiť vtedy, ak nebola pripravená správne. Kvalitná káva je taká, ktorá je výnimočná svojou kyslosťou.
  • Najdrahšia káva na svete: za najdrahšiu kávu sa považuje cibetková, ktorej cena za jeden kilogram sa pohybuje v stovkách eur. Na jej cene sa odráža najmä to, že jej zber a spracovanie sú skutočne náročné.
  • Svetoví producenti a vývozcovia kávy:káva sa pestuje takmer na všetkých kontinentoch. Za najväčšieho vývozcu sa považuje Brazília, ktorej ekonomika je na produkcii kávy viac menej závislá. Za ňou sa umiestnil Vietnam, Kolumbia, Indonézia, India, Peru, Etiópia, Honduras a Guatemala. Rebríček top 10. uzatvára Mexiko.

expresso

Kvalitná káva a jej vplyv na ľudský organizmus


Káva má na zdravie človeka pozitívny vplyv. Okrem toho, že podporuje myseľ, bojuje aj proti Alzheimerovej chorobe. Odporúča sa aj vtedy, ak ste momentálne na diéte. Ak sa chcete o káve dozvedieť viac, navštívte stránku www.segafredo-zanetti.sk, kde nájdete nielen zaujímavé informácie, ale aj širokú ponuku kvalitných káv z Talianska za priaznivé ceny.

csko.sk