Ako spolu správne komunikovať?

Všetci to robíme a považujeme to za samozrejmé. Komunikácia a reč je však umenie s ktorým treba vedieť dobre narábať – môže byť pre nás totižto veľmi prospešná a správne použité slová vedia príjemne pohladiť. Slová sa však ľahko môžu stať aj nebezpečnou zbraňou a verte, že v pamäti druhého človeka môžu zostať aj po celý zvyšok jeho života, pretože vedia často ublížiť viac ako telesné rany.

porada

Neponižujte pri rozhovore iných

Všetci sme si rovní. To platí všeobecne vždy a v každej situácii. A tak tiež teda aj pri bežnej komunikácii. Rešpektujte teda vždy to, že sme všetci odlišní, inak rozmýšľame a vnímame a preto aj inak komunikujeme. Nepreceňujte sa preto pri komunikácii nad ostatných ľudí a dajte každému priestor pre jeho vlastný názor.

párty

Počúvajte

Nie len rozprávať, ale aj počúvať. Nikto nemá rád ľudí, ktorí všetko vedia najlepšie a všade boli. Počúvaním sa môžeme často krát naučiť oveľa viac, ako rozprávaním. Dokážete sa veľa dozvedieť aj bez zbytočných otázok a verte, že každý potrebuje z času na čas vypočuť – ľudia si budú na vás túto vlastnosť vážiť.

Neskáčte si do reči

Skákanie do reči iným ľuďom je veľmi nepríjemné. Dáva to človeku pocit, že je zbytočný a že jeho názor je nezaujímavý a nepotrebný. Môže sa tak ľahko stať, že prídete s dotyčným človekom do konfliktu. Okrem si vás nemusí obľúbiť. Skákanie do reči je jednoducho veľmi neslušné.

starý telefon

Nebojte sa povedať pravdu

Úprimnosť je koreňom kvalitnej konverzácie. Nikoho totižto nezaujímajú vymyslené príbehy. Pravdovravnosť je vzácna vlastnosť, ale treba ju vedieť aj správne používať – nevyprsknite teda niekomu do tváre, že je nepríjemný a mrzutý, ale povedzte mu to jemne a s citom. Takýmto spôsobom povedanú pravdu si od vás človek bude isto vážiť a nemá ani dôvod sa na vás za to hnevať. Úprimnosť nie je drzosť, pretože byť skutočný je vzácne a to najmä v tejto dobe, kedy všetci ľudia nosia masky.

csko.sk